wtorek, 24 listopada 2020

Katarzynki

Czy pamięta ktoś co to są katarzynki? Najprościej mówiąc, to odpowiednik zwyczajów Andrzejkowych. Różnica polega na tym, że katarzynki były obchodzone przez kawalerów. W noc Katarzynek odbywały się wróżby młodych mężczyzn, dotyczące ożenku i poszukiwania partnerki. Z czasem Katarzynki zostały wyparte przez Andrzejki, które stały się nocą wróżb zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Dzisiaj imię Katarzyna jest bardzo popularne i ładne. Można je odmieniać na wiele sposobów. Znamy z historii sławne Katarzyny a i współczesnych sławnych Katarzyn nie brakuje. Ja chciałabym wam dzisiaj w przededniu Katarzynek przedstawić jedną spotkaną w książce dla dzieci. Książkę tą napisał Patrick Modiano a zilustrował Jean Jacques Sempe znany nam ze słynnych przygód Mikołajka. Książkę przełożyła z francuskiego Regina Gręda a wydało ją Wydawnictwo Tenten. 

Katarzyna to sympatyczna opowieść w sam raz na jesienne wieczory. Książka dla młodszego czytelnika ale dobrze byłoby przeczytać ją na zmianę z tatą.  Do tego książka zilustrowana przez niezrównanego Sempe. Katarzyna, mieszkanka Nowego Jorku i właścicielka szkoły baletowej, wspomina swoje odległe dzieciństwo a szczególnie czas spędzony z tatą w Paryżu. Katarzyna z czułością wspomina swego uroczego ojca. Polecam 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza