czwartek, 7 maja 2015

Jesteśmy Polakami

 "Jesteśmy Polakami"  pod takim tytułem odbyła się lekcja historii dla dzieci z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Spotkanie odbyło się 30.04.2015 o godzinie 15.30 w bibliotece w osiedlu Gigant. Najpierw odbyła się prelekcja:

" 3 maja świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pewnie wiecie, że uchwalono ją w 1791 r., a więc bardzo dawno temu. Od tego czasu wydarzyło się bardzo wiele, a jednak święto 3 maja pozostaje jednym z najważniejszych. Dlaczego? Konstytucja to najważniejszy akt prawny w państwie. Do konstytucji "dopasowuje się" wszystkie prawa i ustawy. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą, po amerykańskiej, na świecie. W Polsce roku 1791 rządzonej teoretycznie przez króla Stanisława Poniatowskiego, a faktycznie przez magnatów, słabej i zagrożonej przez sąsiednie kraje, uchwalenie zbioru praw, które regulowały podstawowe problemy społeczno-polityczne, porządkowały prawa obywateli oraz organizowały zasady pracy władz państwowych - było niezwykle istotne. Konstytucja znosiła np. "liberum veto" ("nie pozwalam"). Każdy szlachcic, który krzyknął "liberum veto" na obradach sejmu zrywał w ten sposób obrady, co powodowało anulowanie wszystkich podjętych uchwał. Szlachta nadużywała "liberum veto" i skutek był taki, że trudno było cokolwiek uchwalić. Jak widzicie Konstytucja 3 Maja wprowadzała po prostu ład w Polsce. Wśród wielu zasadniczych zmian były też i takie, które rozszerzyły prawa mieszczan, a chłopom gwarantować miały opiekę prawa i rządu. Konstytucja 3 Maja, która miała wzmocnić Polskę po I rozbiorze obowiązywała wprawdzie tylko 15 miesięcy, jednak była krokiem milowym nie tylko w historii naszego kraju, ale i Europy"

Następnie dzieci dowiedziały się o jak wygląda godło Polski i nasza flaga oraz wysłuchały hymnu państwowego, poloneza Michała Kleofasa Ogińskiego . Później obejrzeliśmy nasz polski taniec narodowy, polonez z filmu Wojciecha Kilara „Pan Tadeusz. Na zakończenie odbyły się zajęcia plastyczne, na których dzieci wykonywały biało czerwone kwiaty.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza