czwartek, 5 października 2017

Nagroda Nobla 2017 w dziedzinie literatury


Brytyjczyk Kazuo Ishiguro jest tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla. Jego nazwisko wraz z krótkim uzasadnieniem odczytała sekretarz Akademii Szwedzkiej Sara Danius.

Kazuo Ishiguro laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 116 lat. Jej polscy laureaci to Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy w ogóle nie wyłoniono laureata. Wśród 112 nagrodzonych pisarzy znalazło się 14 kobiet. W zeszłym roku literacką Nagrodę Nobla za "tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni" otrzymał Bob Dylan.
Kandydatów do literackiego Nobla zgłaszają poprzedni laureaci, członkowie podobnych akademii w innych państwach, profesorowie literatury i historii literatury z uczelni akademickich, przewodniczący związków pisarzy, PEN klubów z całego świata oraz sami członkowie Szwedzkiej Akademii. W tym roku do Akademii Szwedzkiej napłynęło 240 zgłoszeń, ostatecznie nominowanych zostało 198 autorów.
Literackiego Nobla najczęściej dostawali pisarze i poeci z obszaru języka angielskiego - aż 27 razy. Twórców francuskojęzycznych na liście dotychczasowych noblistów jest 14, 13 razy odbierał Nobla literat niemieckojęzyczny. Kolejna grupa laureatów nagrody Nobla to Słowianie (12), w tym czwórka Polaków oraz czwórka Rosjan, jeden Serb i jeden Czech. Listę nagrodzonych Słowian dopełnia Josif Brodski, piszący zarówno po rosyjsku, jak i angielsku (nagrodę otrzymał jako obywatel USA).
Trzy jego pierwsze powieści - "Pejzaż w kolorze sepii" (1982), "Malarz świata ułudy" (1986) i "Okruchy dnia" (1989, Nagroda Bookera) - były właściwie wariantami tej samej historii o człowieku, który nie chcąc się pogodzić ze swoją przeszłością, tworzy własną historię na nowo.
Na podstawie "Okruchów dnia" - w których Ishiguro przypomniał Brytyjczykom kłopotliwą prawdę o faszystowskich sympatiach części elit - w 1993 r. powstał nominowany do ośmiu Oscarów film z Emmą Thompson i Anthonym Hopkinsem w rolach głównych. Ishiguro jest też autorem scenariusza innego filmu Ivory'ego - "Białej hrabiny" z Ralphem Finnesem i Natashą Richardson (2005) o romansie niewidomego dyplomaty z USA z młodą emigrantką z Rosji pochodzącą z kręgów arystokratycznych.
Czwartą książką Ishiguro był eksperymentalny "Niepocieszony" (1955), o muzyku, który ma dać koncert w Europie Środkowej. W końcu, nie rezygnując ze swych obsesji, pisarz zaczął wykorzystywać elementy popularnych gatunków - kryminału w "Kiedy byliśmy sierotami" (2000) i science fiction w "Nie opuszczaj mnie" (2005, w 2010 r. zekranizowana przez Marka Romanka).
W wydanym ostatnio „Pogrzebanym olbrzymie” (2015 r.) Ishiguro wypuścił się w świat fantasy. - Istnieje społeczeństwo dotknięte zbiorową amnezją. Oraz mąż i żona, którzy obawiają się, że bez wspomnień ich miłość przepadnie - tak opisał esencję swojej ksiażki Kazuo Ishiguro.
http://wyborcza.pl/7,75410,22470698,literacki-nobel-2017-dla-kazuo-ishiguro.html

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza