czwartek, 4 czerwca 2020

Bajkowe zwierzaki

Trwa tydzień czytania dzieciom. W tym roku królują zwierzęta a my świętujemy na różne sposoby. Konkurs na portret ulubionego zwierzątka z bajki trwa. Do piątku do 15.00 czekamy na wasze prace. W poniedziałek 8 czerwca podamy wyniki. Post niżej wyświetlamy regulamin. A dzisiaj prezentujemy kilkanaście bajek o zwierzętach. Wystawka znajduje się w gablocie i można z niej wybierać książki o przygodach Reksia, dowiecie się też jak świętuje urodziny słoń Elmer i jak zaradne myszki urządziły swój domek. A w bibliotece w osiedlu Gigant wybór tych bajek jest ogromy dlatego zapraszamy dzieci z rodzicami lub z dziadkami, weźcie do domu te ciekawe książki poczytajcie razem. Polecam wszystkie a kilka z nich prezentuję poniżej:Kapelusz Pani Wrony / Danuta Parlak ; ilustrowała Iwona Cała. - Warszawa : Wydawnictwo Bis, 2009 - 51, [4] strony : ilustracje kolorowe ; 27 cm. Książka Danuty Parlak "Kapelusz pani Wrony" znalazła się na liście lektur dla klas I-III w nowej podstawie programowej.
W tajemniczych okolicznościach znika słynny Kapelusz Pani Wrony. Dochodzenie rozpoczyna detektyw, który ma trudne zadanie do wykonania bo w lesie, ogrodzie i na łące mają miejsce niezwykłe zdarzenia. Przykładem jest Wystraszek, ukryty zwykle pod liściem paproci, który nieoczekiwanie dokonuje bohaterskiego czynu i wszyscy patrzą na niego z podziwem. Młody bocian Mikołaj zakochuje się w pięknej żabce Izabelli, a w ogrodzie pewnego poranka pojawia się Nic…


Pan Kuleczka / Wojciech Widłak ; ilustrowała Elżbieta Wasiuczyńska. - Poznań : Media Rodzina, [2014]. - 46, [2] strony : ilustracje kolorowe ; 24 cm.
Wojciech Widłak to bardzo dobry pisarz dla dzieci. Jego książki napisane są zrozumiałym dla dziecka językiem. Dlatego z przyjemnością reklamuję pierwszą z cyklu książkę o okrąglutkim Panu Kuleczce. Wśród bohaterów oprócz Kuleczki są nie tylko zwykłe zwierzęta, ale także takie, które potrafią mówić: pies Pypeć, kaczka Katastrofa, mucha Bzyk-Bzyk. Wszyscy mieszkają w bloku przy ulicy Czereśniowej, gdzie na początku wzbudzali ogromne zainteresowanie wśród lokatorów, i gdzie przeżywają wspólnie zabawne historie. Mnie najbardziej podobała się historia o kaczce Katastrofie, której zaginęły okulary ... a co dalej drogie dzieci musicie przeczytać same. Bardzo się cieszę, że autor napisał kilka książek o Panu Kuleczce bo będziemy dłużej mogli cieszyć się przygodami niezwykłych bohaterów.

Kicia Kocia mówi: "Nie!" / napisała i zilustrowała Anita Głowińska.Poznań : Media Rodzina, copyright 2013. - [24] strony : ilustracje kolorowe ; 19 cm
(Kicia Kocia / Anita Głowińska)
Kicia Kocia jest bohaterką serii książeczek dla dzieci napisanych i ilustrowanych przez Anitę Głowińską. Kicia Kocia to mała i urocza kotka, która poznaje świat i zasady jakie w nim obowiązują. Ma wspaniałych i kochających ją rodziców oraz przyjaciół: Packa, Adelkę i Julianka, z którymi bawi się i uczy. Adresatami książeczek są dzieci w wieku od 2 do 6 lat, które, uczą się funkcjonowania w świecie a książka pokazuje im, jak zachowywać się w miejscach publicznych i jak radzić sobie z domowymi obowiązkami oraz pokonywać własny strach. Książka jest pięknie ilustrowana, litery są duże i łatwe do odczytania a ważniejsze informacje są zaznaczone innym kolorem, więc od razu zwracają na siebie uwagę. Serdecznie polecam maluchom którym rodzice przeczytają tekst a dzieci obejrzą obrazki. Natomiast starsze dzieci będą mieć dużo zabawy przy samodzielnym czytaniu. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza