piątek, 15 maja 2020

Zasmakuj w bibliotece


Najpiękniejsze biblioteki 

1. Zmodernizowany, nierzucający się w oczy budynek z 1958 r. to Stacja Kultury w Rumi. Zachwycający projekt Jana Sikory (Sikora Wnętrza) przyciąga nie tylko mieszkańców miasta lecz także miłośników architektury z całego świata. W budynku mieszczą się: wypożyczalnia, pracownie fotografii, malarstwa i rzeźby, kącik dla najmłodszych, stanowiska komputerowe na antresoli, sale konferencyjne oraz biura organizacji pozarządowych. Każdy, kto kocha literaturę, może zajrzeć do dawnej poczekalni przekształconej w czytelnię i z książką w dłoni wygodnie rozsiąść się na kanapach rodem z przedziałów pociągów. Do dworca nawiązują barwy starej lokomotywy, regały stylizowane są na tory kolejowe, dworcowe elementy a czas odmierza dworcowy zegar. Budynek do dzisiaj pełni funkcje dworca ale przede wszystkim jest to centrum kultury.Źródło: polityka.pl
2. Biblioteka Narodowa w Brazylii została otworzona w październiku 1810 roku, jednak jej historia sięga roku 1755, bowiem zbiory wcześniej znajdowały się w Lizbonie. Niestety po trzęsieniu ziemi zbiory przewiezione zostały w bezpieczne miejsce do Brazylii. W bibliotece znajduje się aż dziewięć milionów pozycji książkowych – to siódma co do wielkości biblioteka na świecie. 


Źródło: wcsa.world

3. Sopoteka to plażowanie z ulubioną książką niezależnie od pogody? Multimedialna biblioteka w Sopocie, mieści się w przydworcowym centrum handlowym. Aranżację wnętrz zrobił Jan Sikora, który odniósł sukces projektując bibliotekę w Stacji Kultura w Rumi i w przypadku Sopotu projekt także zakończył się dużym powodzeniem. Sopotekę otwarto w 2015 r. a miejsce to inspirowane jest sopocką plażą i przyrodą, łączy w sobie elegancję drewna z harmonijną bielą oraz naturalną zielenią. Sopoteka zachęca do korzystania ze "Strefy koszy plażowych" są to wyciszone, odosobnione stanowiska czy "Strefy plażowania", gdzie można oddać się lekturze odpoczywając na leżakach. 
Źródło: docplayer.pl

4. Biblioteka w Birmingham w Wielkiej  Brytanii powstała we wrześniu 2013 roku i jest to największa biblioteka publiczna w Europie. W środku znajduje się szereg połączonych ze sobą okrągłych sal i taras, na którym można w otoczeniu natury przeczytać wybrana pozycję książkową. Ciekawostka jest że w punkcie widokowym biblioteki znajduje się kopia pośmiertnej maski Williama Szekspira. 


Źródło: boredpanda.com


5. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Wantuły w Ustroniu powstała zaraz po zakończeniu II wojny światowej, a jej początkowy księgozbiór liczył zaledwie 350 pozycji. Z czasem kolekcja książek zaczęła się powiększać, aż konieczne okazały się przenosiny do większego pomieszczenia. Widoczna na zdjęciu fasada budynku z pięknym, działającym na wyobraźnię muralem to wynik remontu z roku 2011. Mural ten robi ogromne wrażenie.

                                      
                                                                                Źródło: breakingnews.ie


6. Biblioteka Trinity College w Irlandii to biblioteka akademicka, a jednocześnie największa biblioteka w Irlandii. Tutaj znajduje się Księga z Kells z 800 roku i jest to najważniejszy zabytek irlandzkiego chrześcijaństwa. Początki biblioteki Trinity College związane są z osobą Elżbiety I bowiem to z jej inicjatywy powstał Uniwersytet Dubliński. Zbiory biblioteczne to ponad sześć milionów druków. 


Źródłoboredpanda.com

7. Biblioteka publiczna w Kansas City, to najstarsza biblioteka w Kansas. Trzeba przyznać, że jest piękna bowiem imitacja grzbietów książek tworzy fasadę budynku widoczną z parkingu a zbiory jej są imponujące. Wśród zbiorów można znaleźć wiele materiałów związanych z historią miasta oprócz tego biblioteka prowadzi program pomocy imigrantom oraz angażuje się w liczne akcje społeczne, między innymi te, które mają pomóc osobom bezdomnym. 

Źródło: kcur.org

8. Czeskie Klementinum w Pradze to barkowy budynek znajdujący się na Starym Mieście, w okolicy Mostu Karola przez wielu uważana za najpiękniejszą bibliotekę na świecie. Biblioteka powstała po likwidacji zakonu w XVII wieku i jest jedną z najstarszych bibliotek na terenie Czech, a liczba zbiorów wynosi ponad 6,5 miliona woluminów. Ciekawostką jest fakt, ze biblioteka ma także pokaźną kolekcję ziemskich globusów i zegarów astronomicznych. 


Źródło: boredpanda.com9. Biblioteka Real Gabinete Português de Leitura w Rio de Janeiro została otworzona przez córkę cesarza Brazylii Piotra II, Izabelę, oraz jej męża Gastona Orleańskiego, hrabiego d’Eu, 10 września 1887 roku. Biblioteka ma jedną z największych kolekcji dzieł portugalskich a jej zbiory z roku na rok powiększają się o ponad sześć tysięcy egzemplarzy. W środku znajdują się duża kolekcja obrazów José Malhoa i Henrique Medina. Każdego dnia odwiedza ją około 150 osób. Biblioteka ma ogromne znaczenie dla portugalskiej kultury.


Źródło: boredpanda.com

10. Biblioteka Handelingenkamer w Hadze w Holandii to jedna z ciekawszych bibliotek pod względem wystroju, który nawiązuje do estetyki chińskiej. Widzimy tu kolory czerwony, zielony i złoty, a także głowy smoków, co związane jest upodobaniami holenderskiego architekta C.H. Petersa do kultury azjatyckiej. Do książek na wyższych półkach wchodzi się po schodach w kształcie spirali. Budowla ma ołowiano-szklany dach co zapewnia bibliotece stały dostęp do naturalnego światła. 

                                                                                                   
                                                                                          Źródło: boredpanda.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza